Отфрлањето на предлогот ,,Илинденска Македонија,, ги враќа во игра ,,Горна,, и ,,Нова Македонија,,

Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение, повторно се враќаат на маса, според грчките медиуми откако официјална Атина,

Read more

Пенс и Ципрас се согласиле дека Атина и Скопје се пред историска можност да го решат името

Американскиот потпретседател Мајкл Пенс и грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на

Read more

Предлогот ,,Република Илинденска Македонија,, ги подели ставовите на лидерите

Заврши лидерската средба во Клубот на Пратеници. Премиерот Зоран Заев ги информираше политичките лидери за досега разговараното со Грција. Република

Read more

Ерга омнес со уставна ревизија велат од кабинетот на Ципрас инаку дискусијата за какво било име е празна содржина

Дискусијата за било какво име е празна содржина, ако прво не се исполнат предусловите на Владата, коментираат од кабинетот на

Read more

Пратеничката на СДСМ која лани зема 11 736 евра за патни трошоци вели дека покачувањето на акцизата немало да ги погоди граѓаните

Пратеничката на СДСМ Мира Стојчевска на седницата на собраниската Комисија за финансирање и буџет кажа дека покачувањето на акцизата на

Read more
Translate »