Османи: Со Договорот од Преспа отстранивме огромен камен околу вратот

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи во интервју за грчката новинска агенција АНА-МПА вели дека Договорот од Преспа е

Read more

Влада-Македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик на целата територија на Република Македонија и во нејзините меѓународни односи

Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а македонскиот јазик со кирилското

Read more

Мевлут Чавушоглу-Со нетрпение ја очекуваме Македонија во Нато

Турција со нетрпение очекува да и посака добредојде на Република Македонија во семејството на НАТО, изјави турскиот министер за надворешни

Read more

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај: Русија го дестабилизира балканот

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај му одговори на рускиот претседател Владимир Путин, кој за српските медиуми изјави дека САД се дестабилизирачки

Read more

Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. На ред е договорот од Преспа!

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците,

Read more

Метју Нимиц-Овој историски договор отвора врата за нови односи меѓу двата соседа

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН за спорот за имнето меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, објави соопштение по

Read more

Мирјана Трпческа: ТВ емисијата “Само вистина” понуди можност да се зборува за вистината во време кога разно- разни луѓе на социјалните мрежи едвај чекаат да ве “расчеречат”

Контактната емисија “Само вистина” која оди на ТВ Канал 5, е еден од најгледаните ТВ програми во македонскиот етер. Во

Read more

Инцидент пред Собранието: Девојка истуркана од бината на протестот на „Македонија блокира“

За време на протестот пред Собранието демонстрантите од „Македонија блокира“ истуркаа девојка која се обиде да зборува од бината. Девојката,

Read more
Translate »