Концерт за паметење на Симон Трпчески и Македонската филхармонија!

Македонскиот пијано-виртуоз, Симон Трпчески, заедно со музичарите на Македонската филхармонија, на синоќешниот концерт ја воодушеви публиката, која го испрати со

Read more

Познатата слика на Да Винчи ја крие тајната за крајот на светот: На “Тајната вечера” е вешто сокриен датумот на најголемата катаклизма

Леонардо да Винчи наводно открил дека крајот на светот ќе се случи во 4006 година и за тоа оставил тајна

Read more

Со многу смеа и забава се одржа завршната претстава од проектот наречен „Хокус покус, рециклирањето е вофокус“

 Во преполната сала на Македонската Филхармонија беше одржана и третата завршнапретстава на проектот наречен„Хокус покус, рециклирањето е во фокус“, кој

Read more

Барак Обама – Интернетот им дозволи на луѓето да се повлечат во своите скривници

Поранешниот Претседател на САД, познат како страстен читател, зборува за незаменливата улога што книгите ја одиграле во целиот негов живот  –

Read more

Студентка на Универзитетот во Виена: Професорите никогаш не задоцниле на час и секогаш се достапни на телефон

Верче Георгиевска е прва година на Економскиот универзитет во Виена, таа за Радар го пренесува своето искуство од начинот на

Read more

Топ 10 ликови од ТВ сериите, кои изминативе 10 години ги гледавме на МаxTV

Телевизијата  е несомнено еден од најголемите пронајдоци на човештвото досега. Со сите свои нијанси, овој мас-медиум нѐ маѓепсува, информира, скандализира

Read more
Translate »