Двајца планинари загинаa на Кајмакчалан

loading...

Трагичен настан се случи на падините на Кајмакчалан,пронајдени се двајца планинари од Македонија. Веројатно станува збор за младо момче и млада девојка, на возраст од 26 и 35 години од Македонија, кои во 23 часот и 30 минути биле пронајдени мртви, јавуваат грчките медиуми

На местото каде биле пронајдени имало спасувачки екипи и пожарникари, но теренот е недостапен. Денеска пожарникарите ќе се обидат со сите сили да ги извлечат двајцата Македонци. Временските услови на Кајмакчалан продолжуваат да бидат многу опасни, со оглед на снегот и најавените бури.

Се очекуваат детали од надлежните служби.

Translate »