Најново: најмалку 14 мртви , над 50 повредени во училиште во Флорида

loading...

Според последните информации во нападот вo средното училиште во Флорида загинале најмалку   14  лица , а над 50 повредени, но се стравува дека бројот на жртви е поголем. Напаѓачот е уапсен.   Се работи за 19 годишниот бивш ученик Николас Круз , кој бил и  поранешен член на обуката за  млади воени резервисти на САД. Тој вооружен до заби, со гас маска на лицето, почнал да пука врз учениците во  средното училиште „Стоунмен Даглас“,во Паркленд, Флорида,  само неколку минути по завршувањето на наставата.

 

Translate »