Макарони со сланина и печурки, како во ресторан

loading...

За сите љубители на италијанската кујна, вкусни макарони со сланина и печурки.

СОСТОЈКИ:

 • 400 гр макарони
 • 200 гр сланина
 • 300 гр шампињони
 • 300 гр доматно пире
 • 2 главици кромид
 • вегета
 • сол
 • бибер
 • масло

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

 1. Се варат макароните во солена вода, па се цедат.
 2. За сосот се пржи сланината исечена ситно во тава со масло, се додаваат и сечканите шампињони, ситно сечканиот кромид, па се убаво се динста на маслото.
 3. Се пржи додека да испари водата од печурките.
 4. Додадете доматно пире, сол, бибер и вегета, се измешајте убаво и оставете го 10 минути да се крчка, па тргнете го на страна.
 5. Се става врз тестенините и се послужува топло.

На здравје!

 

Translate »