Какво ќе биде времето денес и викендов

Времето денеска ќе биде претежно облачно со услови за проврнување на слаб дожд, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Оттаму додаваат дека во текот на денот ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Највисоката температура ќе се движи меѓу 7 и 12 степени Целзиусови.

Во Скопје облачно со слаб ветер од југоисточен правец и температура од 3 до 11 степени.

Во сабота ќе се задржи облачно време, попладне со повремени локални врнежи од дожд, а на планините од снег, особено во западните и јужните делови. Од недела нашето подрачје ќе биде под влијание на релативно студена и влажна воздушна маса, од која се очекуваат врнежи претежно од снег. До вторник насекаде се очекува формирање на снежна покривка, а на планините ќе има значително зголемување на истата. Особено обилни врнежи од снег се очекуваат во јужните и источните делови на Македонија.