Тилерсон, отпуштен си! Нов државен секретар на Доналд Трамп е Мајк Помпео!

loading...

Американскиот претседател Доналд Трамп го отпушти државниот секретар Рекс Тилерсон. На Твитер му се заблагодари за досегашната соработка која траеше 14 месеци. На негово место доаѓа шефот на ЦИА, Мајк Помпео. Смената во тимот на Трамп се случува пред почетокот на преговорите со Северна Кореја.

Мајк Помпео ќе го замени Тилерсон, на местото државен секретар на САД
Translate »