Згответе солени мафини за 20 минути

loading...

Денот нека започне со супер деликатес за кој треба само да измешате неколку состојки, да ги ставите во калапи за мафини и да испечете.

СОСТОЈКИ:

 • 2 шолји брашно
 • 1 шолја јогурт
 • ½ шолји масло
 • 3 јајца
 • 1 прашок за пециво
 • сол
 • 200 гр. фета
 • 100 гр. шунка

 

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

 1. Се матат јајцата во сад со јогуртот и масло, се додава сол и просеано брашно, па се мати се убаво со жица.
 2. Се рони сирењето и се додава, па се сече и шунката на ситни коцки и се става во смесата.
 3. Се става смесата во калапи за мафини и се пече на загреана рерна на 200 степени 20 минути.

Пријатно јадење! Gotvi.mk

Translate »