Сопственикот на „Zara“ е најбогат човек на светот

loading...

Според „Форбс“ Амансио Ортега, со личен статус од 85 милијарди долари е најбогат човек на светот и е пред Гејтс, кој има 84,9 милијарди долари.

Името на Ортега не е толку препознатливо како она на Гејтс или Џеф Безос, кој исто така успеа да се качи на прво место за кратко време на 27-ми јули.

Сепак, тој е коосновач, многу попознат за обичните луѓе. „Inditex“ е матична компанија на многу познатиот моден бренд „Zara“.

Translate »