Лазања со компири

loading...

СОСТОЈКИ:

 • 1,5 кг. компири
 • 200 гр. салама
 • пола дл. масло
 • 3 лажици брашно
 • 7 дл. млеко
 • бибер
 • сол

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

 1. Направете бешамел така што ќе загреете масло со брашното и ќе ги пржите неколку минути.
 2. Додавајте постепено млеко со постојано мешање.
 3. Ставете сол и бибер и други зачини по вкус.
 4. Тргнете од оган и ставете ја ситно сечената салама.
 5. Во подмачкан плех редете ги излупените компири сечени на кругови со средна величина, па ставете го бешамелот со салама, па пак ред компири и запечете на 200 степени 35 минути                 Gotvi.mk
Translate »