Лесно за подготовка: ред јуфки , ред тиквички

loading...

СОСТОЈКИ:

 • 300 гр. јуфки
 • 2 тиквички
 • магдонос
 • 250 гр. кашкавал
 • 1 кисела павлака
 • масло
 • сол

 

 

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

 1. Се варат јуфките во солена вода и се цедат, па се мешаат со павлака.
 2. Се сечат тиквичките на ленти, се става сол на нив и се редат во подмачкан плех.
 3. Се става малку магдонос на нив, па изрендан кашкавал.
 4. Се ставаат горе и јуфките и се распоредуваат, па повторно кашкавал, па тиквички.
 5. Се става малку масло и се става фолија.
 6. Се пече на 200 степени додека не омекнат тиквичките.
 7. Вода не треба да се додава бидејќи тиквичките пуштаат доволно.

 Gotvi.mk:

 

 

 

Translate »