Светот низ фотографии

loading...

Луѓе од целиот свет се собраа во малиот шпански град Булон за да го прослават годишниот фестивал Томатина. Учесниците фрлаа домати еден на друг на настанот инспириран од борбата за храна во 1945 година.

Стотици илјади луѓе беа дел од  годишниот карневал Нотинг Хил во западен Лондон.

Посетители оставаа цвеќиња во спомен на покојната принцеза Дијана по повод 20-годишнината од нејзината смрт, на портите на нејзината поранешна резиденција во Кенсингтон Палас.

Околу два милиона муслимани од целиот свет започнаа годишен аџилак во Саудиска Арабија. Тие започнаа на зајдисонце во средата со кружење на Кааба во Големата џамија во Мека, најсветото место на исламот.

Постарите жители на “Ла Вита Бела” се грижат за домот во Тексас погоден од бура, откако фотографијата од нив потопени во вода беше широко споделена на социјалните медиуми.  Бурата Харви сега е намалена, но во Луизијана до Кентаки се очекуваат обилни дождови во текот на следните два дена, а предупредувањата за поплава остануваат во сила за југоисточниот Тексас и делови од југозападна Луизијана.

Translate »