Курдите прогласија независност

На улиците во ирачки Курдистан вечерва се слави независноста откако населението на Ирачки Курдистан изгласа независност и отцепување од Ирак.

Конечните резултати од референдумот се уште не се точно познати, но со оглед на тоа што низ градовите се слави, јасно е каков е исходот на референдумот.

Како што пренесува британската новинска агенција „Ројтерс“, одзивот на гласачите на денешниот референдум бил 78%, а конечните резултати од гласањето ќе бидат познати во рок од 72 часа, потврдија курдските медиуми.