Мугабе одбива да се повлече

loading...

Претседателот на Зимбабве, Роберт Мугабе, одбива да се повлече и покрај постојаните повици за негова оставка.

Деведесет и тригодишниот Мугабе од завчера е во домашен притвор, откако војската ја презеде власта, а во меѓувреме сè уште трае борбата за неговата позиција.

Војската соопшти дека преговара со Мугабе, пренесува „Би-би-си“.

Во соопштението се наведува дека е направен напредок во борбата против „криминалците“ околу претседателот, но не се откриваат детали.

Неколку функционери се приведени.

Во соопштението на војската, кое го објави државната телевизија, се наведува дека нацијата ќе биде „во најкус рок известена“ за исходот од преговорите со Мугабе.

Translate »