Нов земјотрес во Дојран, интензитет 3,3 според Рихтер

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка е почуствуван рано изутринава во 04:06 часот во Дојран.

Земјотресот потекнува од дојранското епицентрално подрачје, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет. Потресот  бил со Рихтерова магнитуда од 3.3 степени. На 2 јануари во 5 часот и 24 минути на 10 километри источно од Дојран беше регистриран земјотрес со јачина од 5 степени.