Природен седатив -консумирајте пред спиење и заборавете на стрес

loading...

Овие два состојки кога ќе се измешаат во правилен размер делуваат смирувачки на организмот.

Мешавината на сол и шеќер ќе ве смири и ќе ви помогне ако имате несоница. Го засилува имунолошкиот систем и помага при главоболки. Го зголемува нивото на сератонинот со што се постигнува анти-стрес дејство.

Потребни ви се:

1 лажичка морска сол

5 лажички кафеав шеќер

Морате да водите сметка за односот кој мора да биде 1 спрема 5. Состојките измешајте ги и ставете во мала тегличка. Пред да си легнете, земете една мала лажичка од мешавината, ставете ја под јазик и чекајте да се истопи. Натриумот и глукозата ќе ве опуштат и озвозможат мирен сон.

 

Translate »