Пет работи кои Оле Поцкова од ,,Зевзекманија,, никогаш не би ги направила

Оле Поцкова дипломираше филмска и телевизискиа монтажа на ФДУ и е магистер по визуелни уметности.  Над 20 години работи на

Read more

Бил Гејтс се изјасни за вакцинацијата и го прогнозираше крајот на пандемијата: „Ќе се извлечеме од ова!“

Бил Гејтс, кооановачот на „Microsoft“, милијардер и социјално ангажиран бизнисмен, изјавил дека е оптимист дека светот ќе сфати дека теориите

Read more

Даниел Шегмановиќ: Кој пробал “Еуцерин” никогаш не се откажал од таа козметика

Даниел Шегмановиќ е менаџер за продажба на “Еуцерин” во Македонија. Еуцерин веќе со децении важи за бренд кој нуди висококвалитетна

Read more

Петар Андоновски: Ова што сега ни се случува не е живот, туку глумење живот

Серијал интервјуа на НОВА со  најзначајните имиња во  сферата на културата и уметноста во Македонија: Петар Андоновски, писател- “Уметниците се

Read more

Меркел: Коронавирусот е најголемиот предизвик од Втората светска војна

Германската канцеларка вечерва во драматично обраќање ги повика германските граѓани да помогнат во битката за спречување на ширењето на коронавирусот.

Read more

Kако нашиот суперхерој ја искористи технологијата да нѐ „разбуди“ и едуцира-Горјан Јовановски (Мој воздух)

Технологијата е создадена од луѓето и треба да ни служи за да го олесни секојдневието, да ни заштеди време, да

Read more

Мирјана Мирчевска: Неостварена желба ми е да направам документарец за пингвините

Новинарката Мирјана Мирчевска -Јовановиќ  заврши политички науки во Скопје, а потоа и постдипломски студии во Сараево за  документарци и за

Read more
Translate »