(Видео) Обраќање на претседателот Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија

Read more

„Вакцината е првиот и најдобриот начин за заштита во сезоната на вируси“ – Интервју со д-р Дејан Докиќ – пулмолог

Во сезоната на вируси која ни претстои, скоро со сигурност можеме да кажеме дека заканата од сезонски грип никогаш не

Read more

Жена од Италија ја преживеала пандемијата на шпански грип, Втората светска

Лекарите во Италија се зачудени од издржливоста на Марија Орсингер, 101-годишна баба, која трипати го прележала Ковид-19, ја преживеала пандемијата

Read more

Меркел: Северна Македонија се надеваме годинава да ги започне преговорите, Албанија ќе почека

Северна Македонија се уште има шанси да ја одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ оваа година, во текот на германското

Read more

Кои земји нарачале вакцини против Ковид-19! Колку нарачала Македонија?

Десетици компании, од стартапи до фармацевтски гиганти, се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против Ковид-19 за да

Read more

Задолжително пензионирање на 64-годишна возраст, останува можноста жените да се пензионираат со навршени 62 години

Измените на Законот за работни односи со кои се предвидува задолжително пензионирање на 64-годишна возраст, поднесени од група пратеници, влегоа

Read more

Почетокот на вакцинацијата во Велика Британија е можен за десеттина дена

Британската влада именувала секретар за вакцина, бидејќи за десеттина дена би можела да започне вакцинацијата на милиони луѓе против коронавирусот.

Read more

Како да ги намалите сметките за струја и парно?

Термо изолационата иновација „ТермоСтоп” обезбедува 30-50% заштеда на енергија Ниските зимски температури неминовно предизвикаат високи трошоци за загревање на просториите.

Read more

Во неколку града во земјава стапуваат на сила мерки за заштита поради загадениот воздух

Во Тетово, Куманово и Кавадарци стапуваат на сила препораките и мерките во случај на неколкудневен надминат праг на ПМ10 честички

Read more
Translate »