Што да правите во Скопје оваа недела: Уметност, кулинарство и книжевност за секој вкус

Во нашето раздвижено и сакано Скопје, секоја недела може да се искуси различна авантура. Ако се има желба, нашиот град може да понуди спој на културни, кулинарски и книжевни задоволства кои ќе задоволат различни вкусови.

Ако сакате малку поинаква недела, а немате идеја што да правите ова е нашиот предлог:

1. Кино или театарска ноќ
: Започнете ја неделата со допир на малку драма, комедија или филмска магија. Живата театарска сцена во Скопје во Драмскиот театар или Театар Комедија, но и модерните кина овозможуваат бегство во светот на раскажувањето приказни и одлични актерски изведби. Без разлика дали сте расположени за класична претстава или за најнов блокбастер, има нешто за секој да ја задоволи својата уметничка желба.2. Десерт во Ботаника Урбана Кафана: Среде недела, почестете се со прекрасно кулинарско искуство во Ботаника Урбана Кафана, сместена во срцето на Скопје, ова место е познато по својот специфичен амбиент и префинето мени. Нивната торта од моркови – рајска мешавина која совршено ја балансира сладоста и текстурата, ветува дека ќе ги задоволи многу посебните барања за десерт што многу долго ќе се памети.3. Четврток или петок, Саем на книгата: Врвот на неделата е несомнено долгоочекуваниот Саем на книга во арената Борис Трајковски. Овој настан не е само за библиофилите, нуди и огромен избор на книги и за широката публика и за оние што за прв пат ќе се решат да нурнат во светот на литературата. На овој годишен настан не се работи само за купување книги туку и за искуството во кое се слави убавината на читањето, возбудата од откривањето нови приказни и задоволството од средбата со автори или љубители на книги. Покрај забавата секој може да се вклучи во разновидни дискусии и да се втопи во еден чудесен книжевен свет. Саемот на книгата е суштинско место за секој кој сака да ја збогати душата и полицата.

Активностите секогаш треба да се изберат за да понудат спој на слободно време, култура и интелектуална стимулација. Стремежот кон разновидни искуства оставаат трајни спомени.

Translate »