Мухамед Зекири: Го извлекоа Села од толпата, а потоа не видовме што се случи со него

loading...

Пратеникот Мухамед Зеќири  сведочеше во Кривичниот суд на судењето за обидот за убиство на Зијадин Села, што се случи на 27 април минатата година во Парламентот пренесува Фокус

-Кога толпата влезе во прес центарот, јас бев во галеријата. Од горе гледавме се што се случува долу. Потоа, заедно со уште неколку колешки се затворивме во кабината за превод. Се фрлаше со се и сешто кон пратениците. Меѓу повредените беше и Зијадин Села. Тој беше удрен со тап предмет, по што Села беше наведнат и крвареше. Немав прегледност да видам кој го удри Села, но предметот доаѓаше од галеријата, рече Зеќири.

фото:Фокус

Тој појасни дека видел кој го одвоил Села од другите пратеници, односно рече дека го повлекол за рака. Зеќири го препозна овој човек и со прст покажа кон обвинетиот Александар Јанески Тоста.

Зекири истакна дека на Тоста му помогнале уште двајца во извлекувањето на Села од толпата, опишувајќи ги по облеката, едниот со црно елече а другиот со качулка. Тој со црното елече е меѓу присутните обвинети, рече Зеќири, покажувајќи кон обвинетиот Сашо Сенков – Сенко.

-Кога го извлекоа Села и го однесоа под галеријата, ние веќе не можевме да видиме што се случува со него, рече Зеќири, потсетувајќи се дека лицето со фантомка бил еден од најнасилните.

Translate »