Дожд истури во Крива Паланка, а силно невреме го зафати и Ростуше

loading...

\

Силно невреме со интензивни врнежи од дожд  ја зафати Крива Паланка.

Пороен дожд, грмотевици, силни електрични празнења и град се истурија над градот и околината, а низ улиците за кратко време се слеааја огромни количини вода, создавајќи река.

Невремето траеше околу петнаесетина минути, по што градот престана да паѓа,  но се уште врне дожд со силен интензитет. Во Западна Македонија дуваше силен ветер, а некои места беа погодени од град . Така беше случајот со С. Ростуше

 

фото:с. Ростуше

фото:с. Ростуше

Жителите се жалат дека градот уништил се што било посадено на нивите.

Translate »