МАЖИ, ЈАДЕТЕ ГО ОВА АКО САКАТЕ ДА БИДЕТЕ ПОПРИВЛЕЧНИ ЗА ЖЕНИТЕ!

loading...

Мажите кои јадат големи количини овошје и зеленчук, ги емитуваат најатрактивните за дамите мириси со цветни и слатки ноти, објавува “Дејли мејл”, повикувајќи се на студија на технолошкиот универзитет во Компиен. Добро мирисаат и обожавателите на месото и јајцата. Секрецијата на потни жлезди сама по себе нема мирис, но кога ќе се спои со кожна бактерија почнува да емитува непријатна миризба.

1472028818-shutterstock-255248086

Научниците од Универзитетот во Компиен развиле вештачки антитела кои се врзуваат со хемикалиите во потта и спречуваат лоѓ мирис.

Според друго истражување на универзитетот “Маккуори” во Сиднеј, мирисот на машкото тело поднесува сигнална информации за неговата здравствена состојба на жените.

Научниците замолиле 9 жени да ја помирисаат потта на 43 мажи. Дамите ја посочиле потта со највисоко ниво на каротиноиди за најповолен мирис – со овошна, сладка нијанса.

Каротиноиди се природни пигменти кои се содржат во многу овошје и зеленчук. Господата кои би сакале да бидат попривлечни за спротивниот пол, треба да се воздржат од конзумирање на јаглени хидрати и да се обложуваат на месото и зеленчукот, советуваат научниците.

Translate »