Јадете риба: Ја подобрува меморијата и не содржи холестерол

Рибата е една од најважните намирници кога станува збор за формулирање здрава исхрана. Извор е на квалитетни протеини, здрави масти, многу витамини и минерали што му се потребни на нашето тело. И иако нутриционистите препорачуваат разновидност на риба (и речна и морска) да се вклучи во исхраната, од научна гледна точка, може да се утврди една од најкорисните.

Што вели науката?

Почесното првото место ѝ припадна на туната. Во оваа трка (иако со мала разлика), таа го заобиколи дури и главниот фаворит на сите љубители на здравиот начин на живот – лососот. Туната е богат извор на висококвалитетни протеини. Ги содржи сите есенцијални аминокиселини и телото совршено ја апсорбира. Протеините се главниот градежен материјал на нашето тело – од кардиоваскуларниот до мускулно-скелетниот. Туната содржи 21 гр протеини на 100 гр производ, што значи дека само една порција може да ви обезбеди речиси третина од дневните потреби. Во исто време, туната е целосно без јаглехидрати и практично не содржи маснотии (помалку од 1 гр на 100 гр), што ја прави идеален производ за оние кои активно се занимаваат со спорт или едноставно ја следат количината на потрошени калории.

Покрај тоа, комплексот на витамини и минерали содржани во туната благотворно дејствува врз функционирањето на нервниот систем: ја подобрува меморијата и концентрацијата и значително ја зголемува ефикасноста.

Овој вид риба не содржи холестерол, а во исто време е богата со витамини од групата Б, калиум и магнезиум, што ја прави особено добра за срцето. Витаминот Д, со кој, исто така, изобилува туната, поддржува здраво сврзно ткиво и коски, помага во апсорпција на калциумот, го забавува процесот на стареење, па дури и го стимулира производството на хормонот на среќата, серотонин.

Translate »