Гардијан: Бројот на жртви од нападот се искачи на 235

loading...

Се бројат жртвите од експлозијата и вооружен напад на џамија на египетскиот полуостровСинај. ,,Гардијан,, известува дека бројот на жртвите засега е 235, а 130 се повредени.

Како што јавуваат светските медиуми, вооружени напаѓачи упаднале во црквата за време на молитва.
Египетското министерство за здравство не ја исклучува можноста бројот за загинатите да се зголеми.

Очевидци велат дека експлозивна направа била активирана кај џамијата „Ал Руадах“ во градот Бир ал-Абд, а веднаш потоа, откако луѓето почнале да бегаат, почнала и престрелката. Напаѓачите пукале и во амбулантните возила.

Translate »