Мистеријата за Кинг Јонг- Ун

loading...

Како и многу други работи во Северна Кореја, семејниот живот на Ким Јонг-Ун е обвиткан во мистерија. Но, извештаите од шпионската агенција на Јужна Кореја сугерираат дека неговата сопруга, Ри Сол-Ју, родила трето дете во февруари оваа година. Шпекулациите за бременост започнаа во 2016 година по нејзиното исчезнување од очите на јавноста. Нивните други деца се верува дека се родени во 2010 и 2013 година, но не е познато дали Ким Јонг-Ун има машки наследник за да го наследи уште бидејќи родовите на првото и третото дете на брачниот пар се уште се непознати за јавноста. Сопругата на Ким Јонг -Ун најверојтано е пеачка. Се шпекулира дека тој се занел по неа кога изведувала некоја песна. 

Ние само знаеме дека неговото второ дете е девојка наречена Ju-ae, бидејќи американската кошаркарска ѕвезда Денис Родман, неверојатно близок пријател на Јонг-ун, се излажа и кажа во интервју за Гардијан во 2013 година. Опишал дека имал “релаксирачко време покрај морето” со Ким во посета на земјата и го опишал Јонг-Ун како “добар татко” кој “има прекрасно семејство”.

Зошто има толку многу мистерија? Севернокорејските државни медиуми не објавуваат многу за приватниот семеен живот на лидерот. Еден млад и речиси непрепознатлив Ким Јонг Ун, наводно земен во BerneImage copyrightAFP / GETTY. Насловот на сликата во кој се вели дека Ким Јонг-Ун студирал во Европа. Не е познато многу за воспитувањето на Ким Јонг-Ун, а тој го направи својот прв јавен настап во септември 2010 година, непосредно пред смртта на неговиот татко. Ние дури и навистина не знаеме кога тој е роден, но се проценува дека е роден во 1983 или 1984 година. Неговиот дедо, Ким Ил Сунг (кој ја основал Демократската Народна Република Северна Кореја), честопати е  виден со својата сопруга во јавноста и на фотографии со своите деца.

Но, неговиот татко и претходник Ким Јонг-Ил бил недопирлив. Се сметаше дека имал најмалку четири различни партнерки – Песна Ха-рим, Ким Јанг-Сок, Ко Јанг-Хуи и Ким Ок – но неговите врски најчесто се држеа надвор од очите на јавноста. Севернокорејска пропаганда, го прикажуваше  во семејна атмосфера.

 Сложена линија на наследување

Како најмладиот од синовите на Ким Јонг-Ил, Ким Јонг-Ун не се смета за фаворит што би го наследил неговиот татко, но бил именуван за наследник во 2011 година по неговата смрт. Посебно внимание беше посветено на комплицираната историја на семејството на Ким Џонг-ил по атентатот на неговиот постар полубрат Ким Јонгем на аеродромот претходно оваа година.


Извор:Би-би-си


Open in Google Translate
Translate »