Познат напаѓачот и мотивот за убиството на 5 новинари во Мериленд

loading...

Напаѓачот кој бeше застрелан во дневниот весник “Капитал” вчера во градот Анаполис, град во американската држава Мериленд, е 38-годишниот Џаррод Рамос.Тој уби пет лица вработени во весникот.

Напаѓачот влегол во зградата и отворил оган, при што загинаа најмалку пет лица.


,,Напаѓачот пукаше низ стакло, ги бараше жртвите и пукаше во нив изјавиле сведоци на настанот во магазинот “Капитал” во Анаполис.

Серија закани на социјалните мрежи се пријавени од редакцијата пред ужасниот масакр, а како можен мотив за нападот е тужбата на Рамос против весникот за повреда на начеста и угледот која судот во 2012 година ја одби. Убиецот на неговиот Твитер профил често објавувал пораки за весникот и неговите вработени.

Се започна во 2011 година откако статијата излезе во весникот под наслов “Џарод сака да ти биде пријател”, опишувајќи го случајот на кој се изјаснил за виновен на суд. Jarrod Ramos и се заканувал на жена која учела со него во средно училиште. Тој и испраќал вулгарни пораки со месеци и и се заканувал дека ќе ја убие.

Следните години по објавувањето на статијата, Рамос поднел тужба против весникот и новинарот кој ја напишал статијата, судијата што му пресудил и жената која сведочела против него. Сите негови тужби биле отфрлени.

Во исто време со правната битка, Рамос почнал да ги напаѓа новинарите на весникот “Капитал ” на Твитер. Тој напишал дека би сакал весникот да пропадне,
но многу повеќе би сакал двајцата новинари да престанат да дишат. На еден од твитовите го напаѓал Rob Hiaasen, еден од новинарите кои се убиени вчера.

Жената на која Рамос и се заканувал, за она што е и осуден, на една локална телевизија по масакрот во редакција рече дека како поранешен полицаец пред неколку години, предупредила за неговите намери. “Тој еб…н лудак им кажав дека ќе стане млад масовен убиец”, рече таа.

Том Маркард, пензиониран уредник и новинар на Капитал, исто така, рече дека тој бил загрижен со години за заканите на Рамос на социјалните мрежи. Полицијата била предупредена за неговите намери уште во 2013 година. “Дури и на мојата жена и реков дека треба да се грижиме за тој човек”, рече тој.

Полицијата синоќа го објави идентитетот на сите жртви – загинаа Венди Винтерс (65), Ребека Смит (34), Роберт Hiaasen (59), Џералд Fischman (61) и Џон Мекнамара (56).

Откако влегоа во зградата, полицајците го најдоа Рамос – под масата. Убиецот е по апсењето одби да соработува со полицијата, а со оглед дека со нив немал документи и се, според извештаите на медиумите во САД да, осакатени прстите не ги попречуваат идентификацијата преку отпечатоци од прсти, утврдување на неговиот идентитет зеде.

“Тоа беше насочена напад на капитал весник. Овој човек е подготвен да се убиваат луѓе. Тој имал намера да ги убие”, рече командантот на локалната полиција Вилијам Krampf на прес-конференција.

Иако нивните колеги беа во нападот, новинарите на Капитал весник продолжија професионално да го пријавуваат нападот во текот на вечерта. Тие опишале како се криеја под клупите и ги слушаа чекорите на убијците и страшните престрелки додека загина во редакцијата.

Судскиот извршител Фил Дејвис напиша на својот Твитер профил дека крвопролевањето дојде во неговата канцеларија.

“Напаѓачот пукаше во повеќе луѓе во мојата канцеларија, некои од нив се мртви”, пишува Дејвис.

“Нема пострашно од тоа да слушате како некој пука во луѓе да слушнете некој да пука на луѓе додека вие се криете под масата, а потоа слушате дека напаѓачот го надополнува оружјето за муниција “, додаде Дејвис.

Translate »