Протест на ВМРО-ДПМНЕ

loading...

Со извиците “оставка”, “криминалци”, “Македонија” и скандирања ВМРО-ДПМНЕ попладнево се одржува протестниот марш на опозициската партија. Симпатизерите и поддржувачите на партијата тргнаа од пред партиското седиште и се упатија пред зградата на Владата.

 

(ВИДЕО)Протестниот марш на ВМРО-ДПМНЕ во тек

foto nezavisen.mk

Колоната ја предводи партискиот лидер Христијан Мицкоски придржуван од партиското раководство, а насобраните повремено го извикуваат и неговото име и ја пејат и песната “Едно име имаме”. Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев денеска рече дека македонските граѓани го живеленајцрното владеењена најнеспособната влада во историјата на Македонија и затоа ги повика граѓаните на протест.

Translate »