Палата цела од злато, 35 соби и препознатлив кров: Ова е милионската вила во која живеел контроверзниот африкански лидер

loading...

Веста за смртта на поранешниот претседател на Зимбабве, Роберт Мугабе, еден од најнемилосрдните диктатори на модерното време го обиколи светот.

Со таа афричка држава тој владеел 37 години. Бесот во јавноста го предизвикал и поради неговата помлада сопруга Грејс која многу сакала да ужива во луксузот. Времето многу често го поминувале во вилата “Син покрив“, а интересно е тоа што за градење на таа вила била ангажирана српска фирма.

Имотот се простира на 17 хектари, на само 25 километри од главниот град Хараре.

Fly Guy #Eth32POS @FlyGuyInTheSky

Robert Mugabe under “House arrest”?…. more like palace.

View image on Twitter

6:00 PM – Nov 15, 2017Twitter Ads info and privacySee Fly Guy #Eth32POS ‘s other Tweets

Ентериерот е инспириран од кинескта архитектура, а странските медиуми пренесуваат дека само градењето на објектот чинело околу 3.75 милиони евра, додека пак вкупната вредност на вилата се проценува на околу 7.5 милиони долари.

Целиот имот е заштитен со повеќемилионски радарски систем. Според бојата на кровот често ја нарекуваат “Син покрив“ или “Сина куќа“. Скапоцениот син покрив увезен е од Шангај.

Voice Of GOMBA@abu_ug

Inside Robert Mugabe’s mega mansion worth £8million. Blue roof Palace in Harare that sits on 44acres. He lived aluxury life until his last breath. #RIPMugabe

View image on Twitter
View image on Twitter
View image on Twitter
View image on Twitter

10:04 PM – Sep 6, 2019Twitter Ads info and privacySee Voice Of GOMBA’s other Tweets

Внатрешноста на вилата првпат е претставена на јавноста во 2010-та година пред венчавката на Боне Мугабе, ќерката на диктаторот. Пет милиони вредна свадбена забава одржана била токму во вилата.

Грејс Мугабе лично учествувала во опремувањето на домот.

Rebecca James@dafreaknmee

See Interior Photos Of Robert Mugabe’s Lavish $10Million Blue Roof Palace (Photos) – http://www.nollygossip.com/2017/11/22/see-interior-photos-of-robert-mugabes-lavish-10million-blue-roof-palace-photos/ …

View image on Twitter

8:00 AM – Nov 22, 2017Twitter Ads info and privacySee Rebecca James’s other Tweets

Недалеку од палатата која ја изградиле се наоѓа уште еден имот во кој семејството Мугабе вложиле милиони долари. Станува збор за луксузната вила „Грејсленд“ кое името го добила по сопругата на Мугабе.

Позајмицата за градење во висина од 500.000 долари, првата дама на Зимбабве ја добила од владата на таа држава, а кога се утврдило дека станува збор за нелегално земјиште тогаш таа ја продала вилата на бизнисмен од Либија за три милиони евра и целиот профит го задржала за себе.

Translate »