Сакате да ослабнетe, да се ослободите од целулит,да имате  сјајна и блескава кожа и да бидете полни со енергија! Направете детоксикација на вашиот организам!

loading...

Зошто е важно да направите детоксикација на вашиот организам,  пред се на црниот  дроб  ?

Црниот дроб, како и срцето е еден од најоптоварените органи во нашиот организам,кој врши повеќе од 500 функции:ја прочистува крвта од токсини, се бори против  инфекциите, создава жолчка,ги разградува  мастите и метаболичкиот отпад.

Д-р Билјана Ристова

Во секоја минута низ него  поминува голема количина крв што се филтрира и ги разградува  хормоните ,па затоа правилната работа  на црниот дроб е важна за рамнотежа на хормоните во нашиот организам.

Ако постојано сме  изложени на токсични материи кои се повеќе ги има во храната и водата,  црниот дроб е преоптоварен со отрови.

Освен токсините од храната и околината,  на правилната работа на црниот дроб влијае и електромагнетно зрачење на мобилните телефони и wi-fi.

Барем во текот на ноќта, вашите мобилни телефони треба  да бидат далеку од креветот и задолжително исклучете wi-fi.

 

Кои се знаци кои ни покажуват дека треба  чистење на црниот дроб:

-болка или непријатност во горниот десен дел од абдоминалната празнина под ребрата

-прекумерно потење и загревање на телото

-подригнување и надуеност

-безпричина нагло зголемување на телесната тежина или многу слабо губење на тежината

-проблеми со варењето на масната храна,

-акни, розацеа, чешање на кожата

-вишокот масно ткиво околу стомакот

-висок крвен притисок

-промени во расположението и замор

-жолтеникави брадавици околу очите

Најдоброто нешто да направите за целокупното здравје е да  направете детоксикацијата на црниот дроб.

Детоксикацијата  на црниот дроб има многу предности за вашето здравје,  некои од нив се:

  1. Врши детоксикација на целиот организам
  2. Му дава енергија на телото ја подобрува концентрацијата ,обезбедува доволна енергија за вежбање и квалитетен сон
  3. Помага во губење на телесната тежината и целулитот                                                                    ( црниот дроб  ги  разградува  мастите во организмот,ја созадава жолчката чија што функција е разградување на мастите. Што значи прочистете го црниот дроб  за да  се потикне  создавањето на жолчка ,а со тоа разградувањето на мастите)
  4. Го намалува ризикот од создавање  камења  (ако имате вишок на холестерол, имате голем ризик  за појава на камења во  црниот дроб и жолчката)
  5. Ја чисти и храни кожата

Благодарение на детоксикацијата на црниот дроб се подобрува циркулацијата и исхраната на организмот ,а со тоа и изгледот на   кожата ,ке изгледате поздрави и помлади ,полни со енергија

Со правилна работа на црниот дроб  вашата кожа ќе диши и сјае.Секогаш кога црниот дроб  е презаситена со токсини ,нашето тело вишокот на отрови го исфрла преку кожата,која станува склона кон акни и други негативни промени.Обновената  функција на црн дроб,значи дека телото ги исфрлило отровите од организмот , а вие ќе  изгледате   помлади од годините што ги имате .

Храна која го чисти црниот дроб:

артичок ,кромид и лук ,јаболка ,ленено семе,свежо исцеден лимон во топла вода – пијте го наутро за да поттикнете детоксикацијат

Помогнете му на вашиот организам   со земање на само една до две капусли Детокс на Фитолек за време на оброк  ,успешно да направите детоксикација на организмот.Состав:

корен од чичак  – 125 mg; лисја од трицветна темјануга – 125 mg.

Какво  е  дејството на  растенијата  од ДЕТОКС ФИТОЛЕК  врз  системите:

  1. Циркулаторен систем –  врши чистење на крвта од токсини; –
  2. Дигестивниот систем – ја регулира опстипацијата и метеоризмот (зголемено формирање на гасови во цревата)
  3. Уринарниот систем -дејствува на болести на бубрезите и мочниот меур (воспаленија, склоност кон формирање песок и камења, намалено лачење на урината и задршка на течности во организмот, гихт); воспалителни процеси – артритис, остеоартритис, ревматизам;целулит,
  4. Жолчно- црно дробни болести : дискинезија на жолчните патишта со намален одделување на жолчни сокови, камењаа во жолчка (холелитиаза), воспаление на жолчното ќесе (холециститис), хепатитис;
  5. Проблеми со кожата – акни, чиреви, контактен дерматитис, егзема, псоријаза, рани, проблеми со  кожата на главата;

Решението е во ваши раце,започнете веднаш!

 

 

Translate »