Овие намирници го чуваат здравјето на белите дробови:

Јаболка

Истражувањата покажуваат дека јаболката го успоруваат природното стареење на белите дробови, но ги ублажуваат и оштетувањата кои настануваат поради пушењето или загадениот воздух.

Цитрон

Научно докажано е дека цитронот го намалува ризикот од тешки заболувања на белите дробови и помага во лечење на бронхитис.

Брусница – овошјето коешто е полно со антиоксиданси е одлично за чистење на белите дробови.

Лук и кромид

Во сезона на вируси, настински и грип треба да јадете кромид и лук бидејќи го чуваат здравјето на белите дробови, но помагаат и за детоксикација на организмот.

Морков

Морковите најмногу се користат за добар вид, но помагаат и го чуваат и здравјето на белите дробови.

Лута пиперка

Понекогаш е добро за изедете некое луто пиперче за да ги прочистите белите дробови.

Куркума

Куркумата е богата со омега 3 масни киселини и витамини. Може да направите чај или да ја користите како зачин.

Зелен чај – одличен за превенција на проблеми со белите дробови бидејќи ги зајакнува.

Без разлика дали сте настинати или не, ѓумбирот е одлична намирница за здравјето на белите дробови.

Чај од корен на ѓумбир ги елиминира токсините од белите дробови. Освен чајот, може да направите и топла купка со прав од ѓумбир која поттикнува отворање на порите и потење, што е корисно за дишните патишта.

Translate »