Австралиски војник пука во цивил кој мирно седи на земја: На министерката ѝ се слошило кога го видела ова злосторство

loading...

Министерката за одбрана на Австралија, Линда Рејнолдс изјави дека ѝ се слошило кога ја видела снимката на која припадник на австралиските специјални сили пука во невооружен човек кој седи на земја во Авганистан.

Рејнолдс додава дека е „тотално и апсолутно згадена и шокирана“ после исходот на истрагата која потврди дека австралиските специјалци убиле 39 невооружени цивили и затвореници за време на војната во Авганистан која беше предводена од САД.

Сега, илјадници одликувани војници би можеле да останат без своите ордени, после документот напишан на 465 страници.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Translate »