Појадок што не се прескокнува – ГРАНОЛА БЕЗ ДОДАДЕН ШЕЌЕР ОД ВИТАЛИА

Веќе е докажано дека појадокот е основа за добар ден и континуирано се нагласува неговата важност во секојдневиот распоред на исхраната. Ако сте од оние кои редовно првиот оброк го јадете доцна наутро, или пак целосно го прескокнувате, можеби ќе сакате да ги преиспитате вашите навики за појадување. Постојат многу цврсти аргументи зошто не треба да го прескокнувате појадокот рано наутро!
Додека спиете, телото е ставено во мод на хибернација и затоа веднаш по будењето му треба активирање – некаков сигнал дека денот е започнат, а најдобар начин да се направи тоа е преку вкусен и здрав оброк кој ќе ви ја даде енергијата која ви е потребна во денот. Појадокот треба да ве засити, но да не биде тежок или обилен.

https://www.instagram.com/p/CcC-Bgqolv_/

Зошто гранола за појадок?
Започнување на денот со мусли е секогаш добра идеја, а македонската компанија за здрава храна Виталиа од 1993 со максимална енергија, креативност и истражување е фокусирана во создавање на најдобрите житарици за појадок.
Новите Виталиа ГРАНОЛА МУСЛИ БЕЗ ДОДАДЕН ШЕЌЕР се вашиот вистински избор за здрав појадок. Спакувани во практично, „To Go” пакување, гранола муслите претставуваат баланс на хранливи материи, богати со растителни влакна и содржат дури 65% интегрални овесни снегулки.
Слаткиот вкус на гранола муслите не само што ќе ви помогне да го започнете денот со добар оброк, туку и ќе ви го разбуди апетитот и ќе ви овозможи да се заблажите на здрав начин.

Како да го направите појадокот секојдневна навика?
За појадокот да премине во здрава навика, прво треба навистина да стане – навика. Затоа, треба да го направите појадокот активност која му годи на организмот и ви носи задоволство, наместо да го гледате како обврска која „мора“ да се направи. Трите различни вкуса на гранола: кокос и лешник, црвено овошје и бадем и бело чоколадо, ќе ви понудат различно уживање во зависност од вкусот кој го преферирате.
Редовната консумација на гранола без додаден шеќер носи низа здравствени придобивки, кои вклучуваат:
⦁ Помага во регулирање на телесната тежина
⦁ Го намалува нивото на холестерол
⦁ Помага во синтеза на мускулна маса
⦁ Може да го стабилизира крвниот притисок
⦁ Го подобрува здравјето на дигестивниот систем и цревната микрофлора

https://www.instagram.com/p/Cdm5fxzMemC/

Следете ги трендовите и препораките на нутриционистите и изберете поздрава иднина, а Виталиа ќе биде Ваш сопатник за креирање на здрави прехранбени навики, креирајќи можности за избор на здрава храна кај секој поединец, бидејќи понудата е богатство, но изборот е личен.

Translate »