SkyShowtime се посилно му парира на Нетфликс

Директорот за содржина на Нетфликс, Каи Финке преминува во SkyShowtime

SkyShowtime европската стриминг платформа во сопственост на Sky Comcast, Showtime и Paramount Global, а од 2022 година присутна и во Македонија забрзано и рапидно напредува на глобално ниво. Сега SkyShowtime го назначи поранешниот извршен директор на Нетфликс, Каи Финке за главен директор за содржина, објави извршниот директор Монти Сархан во понеделникот.

Финке ќе го води програмскиот тим, надгледувајќи го „огромниот и растечки опсег на одделот, по влегувањето на SkyShowtime со оригинална програма оваа година“, соопшти компанијата. Тој ќе биде одговорен за стримерот за забава во партнерското студио, за продажба и распоред, како и за многубројните оригинални програмски листи и набавки.

Џон Фарар, поранешен извршен директор во Би-Би-Си и шеф на програмата во SkyShowtime, одлучи да ја напушти својата улога по транзицијата во наредните месеци, соопшти компанијата.

Во Нетфликс, Финке неодамна служеше како директор за содржина на повеќе европски пазари. Работел во производство, меѓународна дистрибуција и аквизиции повеќе од 20 години, вклучително и за дистрибутерот Телепул од Минхен и за телекомуникацискиот гигант Водафон.

„Тој има силни врски со водечки креативци, продуценти, дистрибутери и мрежи низ цела Европа и докажано искуство за донесување забава на локален јазик на пазарите на SkyShowtime, како и на глобалната публика“, велат од компанијата.

SkyShowtime се посилно му парира на Нетфликс и достапен е веќе на 22 европски пазари, вклучувајќи ги Шпанија, Португалија, Холандија, Нордијците и Централна и Источна Европа.

Лансирани се 10 оригинални серии, вклучувајќи ги Bosé, Codename: Annika, Fleeting Lies, Poker Face, The Invisible Ladies, The Winner и Warszawianka, за кои критичарите зборуваа со воодушевување. „Клучен дел од фокусот на Финке ќе биде да се надоврзе на тој успех со внесување на нови проекти и аквизиции кои резонираат со локалната публика низ пазарите на SkyShowtime“, велат од компанијата.

Сархан рече: „Како што продолжуваме да напредуваме во креирањето на оригинална програма, широкиот опсег на искуство на Каи – заедно со неговото познавање на нашите пазари – го прават идеален избор да го води нашиот програмски тим во ова следно поглавје од нашиот раст.”

Финке изјави дека е многу возбуден поради приклучувањето кон токму оваа стриминг платформа, додавајќи: „Постојаниот притисок на SkyShowtime кон додавање локална програма, покрај глобалните ексклузивни серии и филмови достапни од Paramount и NBCUniversal, ја прават услугата исклучително привлечна и за публиката и за креативните индустрии низ Европа“

Translate »