Временска прогноза

loading...

Времето денеска во земјава ќе биде променливо облачно, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Претпладне, кон југ ќе има почести сончеви периоди. Попладне, особено во планинските региони на исток и на запад, но и на север, ќе има повремени врнежи од дожд и грмежи. Утринските температури ќе се движат од 12 до 19, а максималните дневни од 25 до 32 степени Целзиусови.

Во Скопје ќе биде променливо облачно, претпладне со почести сончеви периоди, а попладне со услови за краткотрајна нестабилност со повремени врнежи од дожд и ретки грмежи. Температурата ќе биде до 30 степени.

До среда, услови за нестабилност ќе има претежно во западните делови. Од среда се очекува повторно зголемување на нестабилноста, со пороен дожд и грмежи.

Translate »