Лука Дончиќ е неверојатен: Монструозно забивање и нестварна тројка во уште една одлична вечер за него

Словенечкиот кошаркар, Лука Дончиќ уште еднаш на дело ги покажа своите несомнени вештини и беше предводник на својот Далас во победата против Минесота со 119:115.

За Дончиќ може да се каже дека ова беше најдобрата негова партија во НБА, а малку фалеше натпреварот да го заврши со трипл-дабл учинок.

Одличниот кошаркар зад своето име запиша 29 поени, 12 асистенции, осум скокови и две украдени топки, а во самиот финиш на натпреварот како да има долгогодишно искуство од вакви натпревари, сам ја презеде одговорноста и донесе значајна победа за својот тим.

Најпрво при резултат 113:112 за Минесота, Дончиќ на брутален начин преку противнички играч заби во кошот, а веќе следната акција со тројка преку човек успеа да донесе предност од 117:115 за својот тим на само 22 секунди до крајот.

Embedded video

Eurohoops.net@Eurohoopsnet

THE CHOSEN ONE2504:19 AM – Jan 12, 201941 people are talking about thisTwitter Ads info and privacy

Embedded video

theScore@theScore

🙌
💦
🎥

Just give @luka7doncic the ROY right now!

(: @dallasmavs) 1894:23 AM – Jan 12, 201933 people are talking about this

Translate »