10-те најдобри пекари ширум светот. Дали македонската Пекара “Бакал” е меѓу нив?

loading...

Морате да вкусите некое од нивните пецива пред да умрете!

1. Dominique Ansel Bakery, Њујорк

Зошто мора да ја посетите: The Cronut – Луѓето доаѓаат од сите делови на земјата за да ја вкусат оваа крофна-кроасан, наречена и “подарок од Боговите”. Тестото е совршен микс на крцкаво и меко и ќе стави насмевка на сечие лице. На малата пекара овие совршени крофни-кроасанчиња и’ завршуваат околу 11 часот, така што или побрзајте или … ќе треба да се задоволите со останатите задоволства кои ги нуди.

2. Tatte, Бостон

Зошто мора да ја посетите: Овошните тарт колачиња на Tatte збогатени со апетисани се толку совршено направени што ќе ви биде страв да ги допрете или гризнете.

3. Pâtisserie Sadaharu Aoki, Токио и Париз

Зошто мора да ја посетите: Комбинацијата од уникатните Јапонски вкусови со уметноста на правењето на Француското пециво, Sadaharu Aoki точно знае како да ги направи овие неверојатни креации – како зелениот matcha кроасан или црниот еклер со сусам – и не можете да ги најдете на ниту едно друго место.

4. Conditori La Glace во Копенхаген

Зошто мора да ја посетите: Веднаш штом ќе влезете во Conditori La Glace, ќе се почувствувате како да сте телепортирани во друго време и на друго место. Најстарата пекарница во Копенхаген го има најубавиот изложбен прозорец за секој празник, а Божиќ добива особено богат третман. Уживајте во парче од неговата најпозната торта и кафе со шлаг.

5. Du Pain et des Idees во Париз

Зошто мора да ја посетите: Оваа мала пекарница го послужува најверојатно најдобриот кроасан во цел Париз, исто како и секој вкус на Ескаргот (јадење од приготвени полжави кое обично се сервира како мезе во Франција и Француските ресторанчиња) кое можете да го замислите. Дури и да не сте гладни нема да можете да одолеете на аромата која се шири низ пекарата кога ќе влезете.

6. Bakerbots во Торонто

Зошто мора да ја посетите: Ќе ви го помести паметот со нејзините рачно изработени сладолед-сендвичи. Можете да си одберете колаченце и да додете сладолед врз него во вкусовите кои се движат од изгорен мачмелоу до вкус на јаворов сируп и сланина.

7. Bourke Street Bakery во Сиднеј

Зошто мора да ја посетите: Оваа пекара се наоѓа на повеќе локации и тоа е сигурен знак дека не треба да го пропуштите ова место доколку сте во Сиднеј. Таа го има совршениот спој на слатки и солени пецива и иако можеби нe звучи примамливо, питата со месо ќе ви го освои срцето.

8. Gagou de Paris во Ерусалим

Зошто мора да ја посетите: Оваа непретенциозна пекара има тенденција да ги посрамоти и најдобрите пекари во Париз и Њујорк оставајќи ги Њујорчаните и Парижаните без зборови. Нуди секаков вид на пециво кое можете да си го замислите.

9. Hafiz Mustafa 1864 во Истанбул

Зошто мора да ја посетите: Оваа пекара го има секој вкус на Турско слатко што постои на светов и секој вид на баклава… Од обичната традиционална баклава до баклава со ф’стаци, чоколадо, лешник, бело чоколадо и баклава во обликот на нивното знаме, а секоја од нив едноставно ви се топи во устата. Најверојатно ќе ви претставува проблем да се одлучите само за неколку, а од повеќе може и да ви се слоши од благо и убавина.

10. Пекара Бакал (Скопје, Тетово

Зошто мора да ја посетите: Пекарата ги нуди најдобрите печени кроасани и лебови кои ќе ве освојат. Не пропуштајте го торта со морков.

Translate »