Микробиолог го победи ракот со сок од зелка

loading...

Задолжително вклучете во менито јогурт и мед, советува Јанаки Караџов

20160425.qcieihnfkp

Професорот Јанаки Караџов е микробиолог и екологист. Во последните три децении практикува апитерапија – третман со пчелни производи.  Во вторникот, на 19 април, тој наполни 81 години. Пред 21 година професорот се судира со страшната дијагноза рак на дебелото црево.Следува комплексна операција при која се отстранети 70 см од колоната. По неа проф. Караџов требало да се подложи на хемотерапија, која сепак тој ја одбива.Затоа одлучи дека со знаење може да си помогне сам и да открие лек против ракот. Така професорот започнува лекување со сок од зелка , подготвен по негова рецепт. Повеќе за лековитата пијалок кој го зголемува имунитетот и се бори со болестите, раскажува проф. Јанаки Караџов.

“Уште пред 21 година, кога ми поставија дијагноза, бев убеден дека ракот всушност е хронична вирусна инфекција. Во таква ситуација да ти се прават хемотерапија е целосна глупост, затоа што лекувањето ќе го уништи   највредното во човечкиот организам – имунитетот. затоа јас одбив “, раскажува тој. Онклозите  го прашале : А бе, Караџов, ти ќе се самоубиш ли?

“Микробиологот  сепак  одговорил дека нема да се самоубива, а ќе создаде препарат кој ќе му  го зајакне имунитетот, бидејќи само тој може да го извлече од оваа состојба. Тогаш проф. Караџов создава рецептот за силен имунитет. “ги  користи лактобацилите, бидејќи се моќни имуномодулатори. Но не ги зема од оној кој е во јогуртот, туку  од негов роднина – Лактобацилус плантарум.Него  го има во прекрасни кисели краставички, кисели краставички и кисела зелка. Тој се наоѓа во самите растенија “, објаснува професорот. Решава да подготви  зелка, но по специјална технологија. ” Во сите кулинарски книги пишува дека солта треба да е 5 проценти, но кога е така – не можеш да пиеш големи количини зелка сок бидејќи се крева крвниот притисок  и се оштетува срцето. Затоа јас ставам до 0,9 отсто и тоа морска сол, која има мал дел натриум хлорид “, вели проф. Караџов. Т ” За да стане убав сокот, ставам и 2-3 јаболка,  пченка. Задолжително додадам и една црвена зелка  и потоа чекам да ферментира околу 21 ден “, објаснува микробиологија. Откако зелкииот  сок е подготвен, тој го става во него” главното оружје “- 370 грам прополис во прав. “потоа додадам рен, бидејќи тој ги убива вирусите. Може да се замени и со ѓумбир. Со сите овие додатоци сокот се заштитува  и може да истрпи и 10 години “, вели проф. Караџов. Со својот зелка сок тој помогнал на стотици луѓе, без да им зема и денар. И до ден денешен болни од рак го бараат професорот поради рецептот .”Постојано ме бараат, по 15 лица дневно, дојде ли некој рак болен – му давам по една туба од сокот. Уште тогаш си реков дека нема да земам пари од болен од рак “, вели проф. Караџов. Според него овој сок треба да се пие додека човек оздрави.” Еве, јас веќе 21 година сум жив, а по нормите на медицината еден болен од рак  треба да издржи 5 година и тогаш се смета дека го  прескокнал трапот “, вели професорот. Според него во последните години бројот на заболени од рак кај нас нагло е зголемен. ” Зашто пристгнаа  ГМО производите во Бугарија, од тоа се зголеми ракот.Затоа јас не купувам леб и си правам  дома. Не треба да јадеме пченица и сè што  се прави од неа како колачи. Јадете домашно од лимец и овес и нема да бидете болни “, категоричен е проф. Караџов. Според него е важно да јадеме биохрани и затоа тој се зафатиле со реализација на екои а биоземеделско  производство  . Според професорот лековитата зелка сок ќе ни помогне дури и ако не сме заболени од рак. “нема да имате грип, настинка и еден куп болести, ќе се ви се зголеми имунитетот “, вели тој. За да живее човек долго, тој прво мора да има долгорочни цели.

 Затоа микробиологија работи активно за објавената од Јапонците четврта возраст на долголетниците, со секојдневна потрошувачка на јогурт. ” Јапонците открија 43 фабриката за бугарски јогурт и нема Јапонец кој да не го  јаде секојдневно. Ќе дојдат кај нас, нивната прва работа е да нарачате јогурт, а во нашите ресторани тоа не се нуди. Покрај тоа, сите јапонски деца од градинка до завршувањето добиваат секој ден бесплатно од државата матичен млеч и мед. А ние дури сега се сетив да даваме мед на децата  Тој тврди дека измислил и технологија за лекување на дијабетес тип 2 кај децата – преку прополисов маст. ” Мајките треба да одат во поликлиника, каде со ултразвучен апарат ќе се намачка детето со овој маст во областа на панкреасот “, вели проф. Караџов. тој раскажува дека хит во моментов во лекувањето на многу болести е убоди со пчела. ” Обично убоди  се случуваат во областа на кичмата или во појасот област, како пчелата се блиску до местото. Така се лекуваат сите болести “, категоричен е микробиологот

Translate »