СЗО: Опасно е да се употребуваат непроверени лекови против коронавирусот

Светската здравствена организација предупреди дека употребата на непроверени лекови за лекување на коронавирусот, без докази за нивната ефикасност, може да

Read more

Словенечки инфектолог за заштитните маски: „Се носат најмногу 3 часа после тоа еве што може да ви се случи

Професор д-р Андреј Трампуж е еден од најпознатите европски инфектолози. Потекнува од Словенија, а веќе долго работи во Берлин, во

Read more

„Како да сум голтнала стакло, а телото ми гореше“ – самохрана мајка ги опиша морничавите симптоми на коронавирусот

Мајка на три деца се бори со коронавирусот, а во нејзината исповед опишала какви симптоми имала. Фотографката Менди Чарлтон (46)

Read more

Конечно добри вести од Италија: Излекуван првиот пациент третиран со експериментален лек за коронавирус

Пациент заразен со коронавирус оздравел откако во италијанска болница бил третиран со експерименталниот лек „ремдесивир“. „Го имаме првото лице кое

Read more

Професор од Израел одговара на клучното прашање – дали од коронавирусот ќе изумрат милиони?

Исаија Аркин е професор по структурална биохемија на еврејскиот Универзитет во Ерусалим, чие истражување е поразлично од останатите… Ви ги

Read more

Експерт за корона вели дека ова е единствениот начин да го подготвите вашето тело – ова му се случува на организмот кога вирусот ќе влезе во системот

Биологот Бен Њуман, експерт за коронавирус, објаснил како вирусот се однесува во човечкото тело. Шефот на одделението по биологија на

Read more

Германски лекар открил: Ова се два нови симптоми на коронавирусот

Германскиот виролог Хендрик Штрек препознал нови симптоми на инфекцијата со новиот коронавирус. Директорот на Институтот за вирологија и истражување на

Read more

Од оваа трка зависи судбината на планетата – три фирми “бркаат“ вакцина против коронавирусот, а една е подготвена да создаде милијарда дози…

Околу 10-на компании и јавни лаборатории ширум светот работат на развој на вакцина за да се спречи ширењето на Ковид-19.

Read more

Италија: Со коронавирус досега заразени 31 506 луѓе, 2503 починале

Италијанското Министерство за здравство вечерва го соопшти билансот од опасниот коронавирус од почетокот на епидемијата, од крајот на јануари до

Read more
Translate »