Данското кралско семејство не исклучува договор со САД за Гренланд

loading...

Членовите на данското кралско семејство не ја исклучуваат можноста Гренланд да биде продадена во Соединетите држави, објави Њусвик.

„ Понудата за купување е комплимент за волшебната Гренланд, бидејќи таквите понуди се дадени само во посакуваните области. Луѓето од Гренланд мора и можат да одлучат за својата судбина “. изјави принцезата Антониј Шумбург-Липе, сопруга на принцот на кралицата Маргарета Втори, принцот Валдемар.

Нејзиниот син принцот Марио Макс Шумбург-Липе исто така го коментираше случајот.

„Ја сакам Гренланд и сакам нејзините луѓе да бидат среќни. Ние мора да ја поддржиме  секоја нивна одлука “. рече принцот.   Потсетуваме дека американскиот претседател Доналд Трамп изрази интерес за купување на островот, кој е дел од Данска. Извори од Белата куќа соопштија дека Трамп повеќе пати ги прашувал своите советници за тоа што е потребно за да се стекне со Гренланд и ги слушал со интерес дискусиите за геополитичката важност на најголемиот остров во светот, како и за неговите ресурси.

Покрај тоа, се разговараше и за темата за присуството на американските трупи на Арктикот, во однос на позадината на руската активност во областа.

Доналд Трамп треба да ја оствари  својата прва посета на Данска на почетокот од следниот месец.

Севкупно, данските политичари не ја сфатија сериозно идејата САД да го купат Гренланд, а некои реагираа доста негативно.

Translate »