3….2….1….БУДВА!!!

loading...

“Чини ми се грми, чини ми се сјева…..”

И грмеше и светкаше синоќа во Будва, кога главниот градски плоштад и околината едногласно ги пееја „Чија је оно ѕвезда“, „Главо луда“, „Продужи даље“, „Подлугове“… И никогаш во последните дваесет години, како оваа, се чинеше дека просторот пред Стариот град, еден од најголемите во Црна Гора наменет за концерти, е мал за да ги прими сите што сакаат да бидат што е можно поблиску до бината, што е можно поблиску до Здравко Чолиќ, до неверојатната енергија што излегуваше од секоја песна, движење, конекција…

А после спектакуларниот огномет, кој беше неизоставен дел од незаборавните новогодишни настани на Будва продолжи со „Чини ми се грми, чини ми се сјева“…. и десетици илјади луѓе влегоа во новата 2020 година играјќи, пеејќи, насмеано, со најдобрите пријатели, семејството, партнерите!

Здравко Чолиќ пееше два и пол часа со жителите на Будва и нивните гости, докажувајќи така дека на големите sвезди времето не им може ништо. Напротив! Со истата енергија, на истиот плоштад, точно пред 20 години, кога локалната самоуправа за првпат одлучи да организира новогодишна ноќ на отворено, Здравко ги „купи“ срцата на публиката. Синоќа таа љубов штотуку стана посилна!

Уште од дневните часови на последниот ден во декември, сите чувствуваа дека ќе биде „вечер за паметење“. Детски солисти на Сања Периќ ги воодушеви малите деца и нивните родители со прекрасните вокали, проследено со концерт на жичарскиот квартет „Lords of the strings“. Три девојчиња и еден млад човек, сите членови на црногорскиот симфониски оркестар, изведоа добро познати локални и странски поп-рок нумери, носејќи ги на еден потполно поинаков начин.

Вечерната програма ја отвори одличниот настап на крајбрежниот бенд „The Grupa“, веќе познат на публиката во Будва и на црногорската публика. По нив, една од најдобрите поп-пејачки од регионот, Невена Божовиќ, настапи во еден сосема поинаков аранжман, во придружба на танчери кои заедно со неа ја одржуваа публиката „загреана“ до самиот почеток на концертот на Чола.

„И на приватен и на деловен план, оваа година сè се случуваше одеднаш. Тоа обично е така во животот и затоа е најубаво. Колку и да беше убаво, исто толку беше и напорно и во тој стил и ја завршуваме годинава. Овој пат ја искористив можноста да се заблагодарам на градот и на Туристичката организација што ме избраа, како една од најмладите учесници на новогодишната програма, да настапам непосредно пред најголемата регионална ѕвезда – Здравко Чолиќ “- посочи непосредно пред настапот Невена Божовиќ.

Навистина, за време на нејзиниот 90-минутен настап, Невена ги оправда сите очекувања и воодушеви бројна публика со домашни и странски хитови.

И тогаш се слушнаа познатите акорди, најголемата ѕвезда во регионот излезе на сцената и пееше „Продужи даље“…., но никој не сакаше да си замине, затоа што во Будва е најдобро!

„Будва покажува и оваа година, како и во минатите години, дека е центар на настани и добри вибрации кога станува збор за Нова Година – рече Маја Лијешевиќ, директор на ТО Будва, додавајќи дека е важно да се напомене дека концертите во Будва не се само на Плоштадот, туку и дека хотелиерите подготвија богата програма за време на празниците, а тоа во Будва е џет-сет на регионална музичка сцена.

Градоначалникот на Будва, Марко Бато Царевиќ им ја честиташе новата 2020 година и им посака на сите среќа, здравје, насмевки и да бидат подобри од претходната.

„Будва отсекогаш била во центарот на сите настани, па вечерва ги собори сите рекорди. Ние сме многу задоволни, сега можеме да се опуштиме и да славиме со задоволство “,

Будва уште еднаш докажа дека е новогодишна дестинација која се сака!

Translate »