Повторно земјотреси во Македонија

loading...

Утрово во 8.05 часот земјотрес од 2,7 степени според Рихтеровата скала ги вознемири жителите на Делчево.

Епицентарот на земјотрес бил на 13 километри од Делчево и на 98 килиметри од Софија, Бугарија, а бил на длабочина од 12 километри.

Утрово беше почувствуван потрес  со јачина од 3,1 степени по Рихтер и во охридскиот регион.

Потресот бил на длабочина од 2 километри, со епицентар на 9 км од  Охрид, а почувствуван и во Ресен.

Потресот се случил во 9,54  часот.

Translate »