КАТАКЛИЗМА ВО АНКАРА – песочна бура го „проголта“ градот (ВИДЕО)

loading...

Огромна песочна бура ја погоди Анкара и околината во саботата. Според последните податоци, најмалку шест лица се повредени во невремето, кое најпрво го погодило градот Полатли, каде имало прекин на електричната енергија, а подоцна се проширило и во Анкара. Ветерот бил толку силен што ги уништил покривите на зградите. 

Градоначалникот на Полатли Мурсел Јилдискаја изјавил дека за време на невремето избувнале и неколку пожари.https://platform.twitter.com/embed/index.html?dnt=false&embedId=twitter-widget-0&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1304890053576085504&lang=en&origin=https%3A%2F%2Fvesnik.com%2Fnode%2F145406&siteScreenName=vesnikcom&theme=light&widgetsVersion=219d021%3A1598982042171&width=550px

„Никогаш не сме доживеале вакво нешто“, рекол тој.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Translate »