Растенија кои се грижат за вашето здравје

loading...

Некои растенија смируваат разни болести, го чистат воздухот и собираат енергија во просторот, па затоа е одлична идеја да го наполните просторот околу вас со нив, велат од Градинарскиот центар ФОЈА.

Оттаму велат дека овие растенија не бараат многу за одгледување и одржување, а ќе имате повеќе придобивки од нив. Во ФОЈА може да се најде голем избор на растенија и зимзелени садници кои ќе го разубават секој простор.

Босилек

Експертите советуваат да го користиме што е можно повеќе во исхраната бидејќи има антиинфламаторно дејство, помага при артритис и воспалителни болести на цревата. Има антибактериски својства, го зајакнува имунитетот, го намалува холестеролот и со тоа ги штити срцето и крвните садови.

Богат е со бета-каротен, кој се претвора во витамин А во организмот, а има и есенцијално масло од тарагон, линалол и други антисептички состојки кои ги уништуваат штетните бактерии во храната.

Рузмарин

Со векови е познато дека ја зајакнува меморијата.

Засадете рузмарин во тегла и ставете го на место каде што учите, читате или каде често престојувате, бидејќи самиот мирис на тоа растение може да ја подобри меморијата и функцијата на мозокот.

Исто така, босилекот го намалува нивото на кортизол, хормон кој се лачи кога сме под стрес.

Лаванда

Неговото есенцијално масло има смирувачки мирис, кој помага при лекување на главоболки, анксиозност, депресија, напнатост и стрес, го ублажува заморот и немирот и ја зголемува менталната активност.

Есенцијалното масло можете да го користите и за масажа, и тоа сигурно помага при ревматски болки и болки во мускулите.

Мирисот на лаванда во собата е добар и против несоницата.

Спатифилум

Ако имате многу уреди во вашиот животен или работен простор, ќе имате повеќе придобивки од ова растение бидејќи штити од штетно зрачење.

Имено, спатифилумот ја апсорбира електростатската енергија што ја емитираат техничките уреди и ја претвора во хемиска енергија, која ја користи за сопствени метаболички процеси и раст.

Папрат

Папратот го балансира нивото на влажност во просторијата и е одличен за оние со сува кожа бидејќи го навлажнува воздухот и го чисти од полен.

Сансеверија

Познато е како растение кое апсорбира јаглерод диоксид и произведува најмногу кислород, ноќе, додека повеќето растенија го прават тоа преку ден.

Translate »