Говедски колаген, магичен протеин за здраво тело!

Колаген дефинитивно му е потребно на нашето тело. Се наоѓа во мускулите, коските, кожата, крвните садови, дигестивниот систем и тетивите. За зглобовите и тетивите, тоа е „лепилото“што помага да се одржи телото заедно. Придобивките од колагенот се огромни бидејќи овој протеин влијае за поздрава и поеластична кожа.
Но, производството на колаген во нашето тело природно почнува да забавува како што старееме. Постојат и голем број на фактори кои го забрзуваат процесот на намалување на создавање на колаген како што се: исхрана богата со шеќер, стрес и изложување на сонце.
Колагенот e „комплексен протеин“ – храна за мускулите и главен ресурс за енергичен почеток на денот. Од неодамна на нашиот пазар се појави и говедски Колаген, добиен од производителот Пептан кој е глобална водечка марка на колагенски пептид во делот на производи наменети за здравјето и исхраната, a кој може да се нарача преку следниов линк


Пазарот е преплавен со разни колагенски производи за кои не сме сигурни колку се ефикасни, и затоа кога бираме колагенски производ, треба да обрнеме внимание тој да е од реномиран светски производител, и да базира на успешни клинички студии и тестирања кои ги потврдуваат ефикасните придобивки од неговата употреба.


Вредноста на овој колаген е што го поттикнува и максимизира производството на колаген во нашето тело, помагајќи за одржување на сјајна кожа, коса и нокти. Ги намалува болките во зглобовите и дегенерацијата, го забрзува метаболизмот, мускулната маса и помага во создавањето на енергија и го подобрува здравјето на црниот дроб. Колагенот имa големо влијание за детокс на телото од штетни материи. Тоа е затоа што глицинот помага да се намали оштетувањето на црниот дроб кога апсорбира токсини што не треба да минуваат низ него.

Може да се консумира наутро, со сок, житарици, па дури и во кафе, особено кога сме настинати или болни или под голем физички и емоционален стрес, кога нашето тело не може да произведе доволно колаген самостојно.

https://arboreal.mk/
Убавата кожа однадвор бара здрави основи одвнатре!
info@arboreal.mk

Translate »