Пита со мелено месо и компир

loading...

СОСТОЈКИ:

 • 1 среден компир
 • 1 лажичка масло
 • 500 гр мелено свинско месо
 • 1 главица кромид
 • 1 чешне лук
 • малку цимет
 • малку мускатно оревче
 • бибер
 • сол
 • 100 мл бујон
 • 400 гр лиснато тесто
 • 1 јајце

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени. Излупете го компирот, исечкајте го на коцки и гответе додека не стане мек, а потоа испасирајте го.
 2. Во тава на масло испржете сечкан кромид и мелено месо. Кога месото ќе поприми браун боја, додајте лук, зачини, супа, бибер, сол. Сè добро измешајте, тргнете од шпорет, додајте пире од компири и оставете да се излади.
 3. Во кружен плех ставете половина од тестото така што рабовите ќе илегуваат. Ставете фил, поклопете со друга половина од тестото и добро затворете ги рабовите. Избоцкајте ја површината со вилушка, а потоа премачкајте со разматено јајце.
 4. Печете во загреана рерна околу 30 минути.

Gotvi.mk

Translate »