Направете вкусни ќофтиња со кашкавал

loading...

фото: Migusto.mk

СОСТОЈКИ:

 • 500 гр. мелено месо
 • 3 парчиња тост леб
 • 1 дл. млеко
 • 1 јајце
 • 1 главица кромид
 • магдонос
 • кашкавал
 • зачини

 

 

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

 1. Се сече тост лебот на ситни коцки и се потопува во млеко. Вака нека стои барем половина час.
 2. Се сече кромидот, се меша кога ќе омекне лебот со него, со меленото месо, магдонос, јајце и зачини по вкус ( сол, бибер, вегета, црвен пипер).
 3. Се остава смесата половина час, па се прават мали ќофтиња, во секое се става кашкавал на средина ( количина по избор во зависност од тоа колку сте љубител на кашкавал), и се стискаат да не тече.
 4. Се пржат на загреано масло.
 5. Супер се за со компири или друг ручек.Gotvi.mk
Translate »