ВМРО-ДПМНЕ: Заев и неговата влада само нижат порази, ниту една победа

loading...

Македонија не доби ниту безусловна покана за НАТО, ниту датум за почеток на преговори со Европската Унија, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, пред седиштето на партијата.

Тој побара од министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и премиерот Зоран Заев да поднесат оставка бидејќи, како што рече, двајцата ја донеле Македонија во ќор-сокак.

 

„Македонската дипломатија крахираше и за тоа мора да се понесе одговорност. Како што нема резултати во ниеден реален сектор во животот, нема во економијата, здравството, образованието, нема ниту еден напредок во земјоделието, така нема резултати ниту во интегративните процеси. Зоран Заев и неговата влада само нижат порази, нема ниту една победа. Денеска Македонија не доби аплаузи, денеска Македонија доби шлаканици. Токму затоа, како прв чекор на власта е оставка на Никола Димитров, којшто заедно со Зоран Заев ја донесоа државата во ќор-сокак“, рече Стоилковски.

Портпаролот на опозициската партија додаде дека условите за членство во НАТО, Македонија ги има исполнето уште во 2008 година и сите последователни извештаи го потврдуваат тој напредок. Според него, Заев ја ставил земјата да биде заложник на исклучително штетен договор кој во својата основа е капитулантско дело.

„Македонија не станува членка на НАТО, Македонија нема датум за почеток на преговори со Европската Унија. Зоран Заев, Никола Димитров и Радмила Шекеринска остварија уште еден тежок пораз за Македонија“, додаде Стоилковски.

Translate »