ВИДЕО: Силен земјотрес го стресе Нов Зеланд – земјата испукала, илјадници луѓе бегаат во паника

loading...

Земјотрес од 6,1 степен според Рихтерова скала го погоди утринава Северниот остров на Нов Зеланд.

Снимките објавени на друштвените мрежи покажуваат драматични моменти од потресот.

 

На кратко е запрена работата во Парламентот и откажани се неколку слетувања на авиони.

Потресот е регистриран 63 килоемтри источно од градот Плимут, на длабочина од 228 килоемтри и го пшочувствувале илјадници луѓе, но засега нема известувања за жртви.

Translate »