Сочен колач со ананас и моркови!

Потребно е:

100 г ореви
250 г моркови
150 г ананас од компот
250 г шеќер
3 јајца
100 мл масло
2 кесички ванилин шеќер
250 г брашно
1 кесичка прашок за пециво
1/2 лажиче сол
1 лажиче цимет во прав
80 г кокосово брашно

за премачкување:

100 гр чоколаден крем 
2-3 лажици брашно од кокос

Подготовка:

– Морковите изрендајте ги, а ананасот и оревите исецкајте ги.

– Брашното измешајте го со прашокот за пециво, солта, брашното од кокос и циметот.

– Во друг сад пенесто изматете ги јајцата со шеќерот и ванилиниот шеќер. Додадате ги маслото, морковите и ананасот. На крај додадете ги и смесата со брашно и оревите. Измешајте убаво за да добиете хомогена смеса.

– Подготвената смеса сипете ја во долгнавеста намастена тава (со димензии 10х30 см).

– Ставете да се пече во загреана рерна на 180 целзиусови степени 45-50 минути.

– Печениот колач оставете го да се излади, премачкајте го со чоколаден крем, посипете со брашно од кокос, исечете го и послужете.

Translate »